You are here

Beavers ground T-Birdies

Category: 

After rolling to a league-best 14-1 record in the regular season, the Northwest Bay Beavers kept that momentum going in its first Rainy River District Women's Fastball League playoff action of the year.

Darcy Smith pitched brilliantly to pace the Beavers to a 22-2 rout of the ninth-ranked Manitou T-Birdies last night.

Summer Leonard smacked a homer and also was tagged with the loss for Manitou.

MVPs were Smith (Beavers) and Bev Cochrane (T-Birdies).

Elsewhere, the fourth-seeded Fort Frances Her-ricanes rolled to a 17-2 romp over the fifth-seeded Fort Frances Mud Dogs at VanJura.

Marissa Kerry nabbed the win while Jodie Hood suffered the loss.

MVPs were Stacey Caul (Her-ricanes) and Katie Sterns (Mud Dogs).

Erin Oltsher homered to help the third-seeded Emo Renegades crush the 11th-seeded Fort Frances Angels 20-3.

Karma Andy had the win while Rylee Redford was saddled with the loss.

MVP honours went to Jannelle Andy (Renegades) and Courtney Carlson (Angels).

And the seventh-ranked Couchiching Lady Raiders stunned the second-seeded Red Gut Babes 18-6.

Grace Bragg notched her second win of the post-season on the rubber while Lynn Windego suffered the loss for Red Gut.

MVPs were Beulah Perreault (Babes) and Steph Legree (Lady Raiders).

The Mud Dogs will take on the sixth-seeded Big Grassy Lynx in a loser's side matchup on Monday evening.

The T-Birdies will host the 10th-seeded Sabaskong Tebinaak while the Babes will host the 8th-seeded Dawson Tigers.

All games are 6:30 p.m. starts.

In Rainy River District Fastball League playoff action, meanwhile, three teams saw their seasons come to an end on Tuesday evening.

Chris Morrisseau homered to pace the third-seeded Couchiching Raiders to a 18-7 romp over the fifth-seeded Northwest Bay Chieftains in an East Division loser's side matchup of the double-elimination style post-season.

Sheldon Kelly Sr. nabbed the win while Brayden Smith suffered the loss.

In the West, meanwhile, the fourth-seeded Stratton Eagles doubled up the sixth-seeded Sabaskong Goldeneyes 4-2.

Guy Arpin garnered the win.

And Kyle Copenace hit two jacks to fuel the third-seeded Sabaskong Lakers' 12-3 victory over the fifth-seeded Rainy River Royals.

James Yerxa was the victor while James Minnie was tagged with the loss.

Tonight's winner's side matchups will see the top-ranked Fort Frances Braves tangle with the second-seeded Sight & Sound Wolves in a battle of East Division juggernauts.

The loser's side matchup will see the Raiders hosting fourth-seeded Widey's Warriors at Couchiching.

In the West winner's side, the top-ranked Dawson Tigers will battle the second-seeded Barwick Blue Knights.

On the loser's side, the Lakers will host the Eagles.

All games are 7 p.m. starts.

Free story: 
Twitter icon
Facebook icon
Google icon
LinkedIn icon
Pinterest icon
Reddit icon
e-mail icon