You are here

Fort High salutes year's top Muskies

Category: 

A year's worth of hard work and dedication by Muskie athletes was recognized at Fort High's annual awards banquet last Wednesday night at the Townshend Theatre.

And the winners were:

  • Golf MVP—Kendyn Faragher
  • Jr. girls' volleyball MVP (Horban Award)—Jamie Spencer
  • Jr. girls' volleyball most improved—Greta Fedoruk
  • Jr. girls' volleyball sportsmanship—Carmen Hebert
  • Jr. boys' volleyball MVP—Chandler Borger
  • Sr. girls' volleyball MVP (Patti-Jo Reid Award)—Pasquel Shortreed
  • Sr. boys' volleyball MVP (Horban Award)—Ben Smith
  • Jr. girls' basketball MVP—Grace Petsnick
  • Jr. girls' basketball outstanding contribution—Carmen Hebert/Joanna Empey
  • Jr. boys' basketball MVP (Tim Callaghan Memorial Trophy)—Michael Vanderaa
  • Jr. boys' basketball outstanding contribution—Wyatt Richards
  • Sr. girls' basketball MVP (Patti-Jo Reid Award)—Jyllian Westover
  • Sr. boys' basketball MVP—Aaron Bujold
  • Border Skating Club MVP—Greta Fedoruk/Jordan Seguin
  • Jr. badminton MVP—Isabella Ward
  • Sr. badminton MVP—Aaron Bujold
  • Girls' curling MVP—Ashley Payne
  • Mixed curling MVP—Daffini Chabot
  • Boys' curling MVP—Chris Silver
  • Girls' curling outstanding contribution—Tory Beaudry
  • Nordic skiing outstanding contribution—Angie Redford/Tori Toriseva
  • Nordic skiing rookie of the year—Joseph Dueck
  • Jr. track-and-field MVP—Grace Petsnick
  • Sr. track-and-field MVP—Sekina Scheibler
  • Track-and-field most improved—Caelin Mayhew/Alacea Yerxa
  • Cross country MVP—Greta Fedoruk
  • Girls' soccer MVP—Pasquel Shortreed
  • Girls' soccer outstanding contribution (Heart and Soul Award)—Jess Steele/Taylor Croswell
  • Boys' soccer MVP—Jacob Albright
  • Boys' soccer outstanding contribution (Jim Curr Sr. Memorial Trophy)—Aaron Bujold
  • Grade 12 female for academic and athletic achievement (William George Reid Memorial Cup)—Ellie Petsnick
  • Grade 12 male for academic and athletic achievement (Douglas Morrow Memorial Award)—Brandon Larson
  • Sportsmanship and perseverance (Brett Ogden Memorial Trophy)—Chris Silver
  • Female rookie of the year—Aurora Hutton
  • Male rookie of the year—Peyton Avis
  • Female athlete of the year—Ellie Petsnick
  • Male athlete of the year—Sekina Scheibler
  • Gordon Ash Heart and Soul Award (for the athlete who shows a positive spirt, dedication, and puts team before themselves)—Jake Vandermeer
  • Letterman Awards (10 sports played in high school career)—Ellie Pestnick, Sydney Beck, Aaron Bujold, Cole Kowalski, and Sekina Scheibler
  • Athletic certificates—Cole Allan, Brandon Larson, and Jyllian Westover
Free story: 
Twitter icon
Facebook icon
Google icon
LinkedIn icon
Pinterest icon
Reddit icon
e-mail icon