You are here

Instrumental Division results

Category: 

Instrumental Division

(April 25)

  • CLASS SG3600 String ensemble, Beginner— FIRST: Marlee Bliss (guitar) and Ella Evans (guitar) (HONOURS)
  • CLASS B301 Bands and Orchestras, Junior Band— 1. Fort Frances High Grade 8 Band, director Jody Bonner-Vickers (FIRST CLASS HONOURS) 2. St. Francis School Band, Grades 4-8, director Kenneth Brown (FIRST CLASS HONOURS)
  • CLASS B300 Bands and Orchestras, Beginner Band— 1. Fort Frances High Grade 7 Band, director Jody Bonner-Vickers (FIRST CLASS HONOURS)
  • CLASS B1100 Instrumental Rose Bowl Alumni— NC Scott Jolicoeur (guitar)
  • CLASS SG1303 String Solo, Open Class, Baroque, Classical or Romantic Era Piece, Senior— NC Scott Jolicoeur (guitar)
  • CLASS SG002-MB String Solo, Method Courses, Popular, Introductory (8 years and over)— 1. Ryder Steele (guitar) (FIRST CLASS HONOURS)
  • CLASS SG004-MB String Solo, Method Courses, Classical, Introductory (8 years and over)— 1. Seamus Barker (guitar) (FIRST CLASS HONOURS)
  • CLASS PG4304 Classical Guitar Solo, Examination Courses, Romantic, Grade 4— 1. Reese Jolicoeur (guitar) (FIRST CLASS HONOURS)
  • CLASS SG1200 String Solo, Open Class, Popular, Beginner— 1. Ryder Steele (guitar) (HONOURS)
  • CLASS SG003-MB String Solo, Method Courses, Own Choice, Introductory (8 years and over)— 1. Seamus Barker (guitar) (HONOURS)
  • CLASS SG1203 String Solo, Open Class, Popular, Senior— NC: Scott Jolicoeur (guitar)
  • CLASS SG1202 String Solo, Open Class, Popular, Intermediate— 1. Reese Jolicoeur (guitar) (HONOURS)
  • CLASS SG3601 String ensemble, Junior— 1. Juliana Marx and Ziporah Marx (violin) (FIRST CLASS HONOURS)

CLASS FT301 Woodwind Solo, Baroque Composer, Grade/Level 3— 1. Bryce Kabatay (flute) (HONOURS)

  • CLASS CL407 Woodwind Solo, Own Choice, Grade/Level 4— 1. David Schwartz (clarinet) (FIRST CLASS HONOURS)
  • CLASS FT302 Woodwind Solo, Classical Composer, Grade/Level 3— 1. Bryce Kabatay (flute) (FIRST CLASS HONOURS)
  • CLASS S3073 String Solo, Examination Courses, Own Choice, Grade 3— 1. Avery Veldhuisen (violin) (FIRST CLASS HONOURS)
  • CLASS SV201 String Solo, Examination Courses, Baroque Composer, Grade 2— 1. Elliana Kooistra (violin) (FIRST CLASS HONOURS)
  • CLASS FT307 Woodwind Solo, Own Choice, Grade/Level 3— 1. Bryce Kabatay (flute) (FIRST CLASS HONOURS)
  • CLASS SV-PS3061 String Solo, Examination Courses, Baroque Composer, Grade 3— 1. Avery Veldhuisen (violin) (FIRST CLASS HONOURS)
  • CLASS SV205 String Solo, Examination Courses, Own Choice, Grade 2— 1. Elliana Kooistra (violin) (FIRST CLASS HONOURS)
  • CLASS SV1350 String Solo, Fiddling, Beginner— 1. Katarina Malgo (violin) (FIRST CLASS HONOURS)
  • CLASS FT305 Woodwind Solo, Sonata, Grade/Level 3— 1. Bryce Kabatay (flute) (FIRST CLASS HONOURS)

Be sure to check out the “Highlights” concert for the Rainy River District Festival of the Performing Arts festival tomorrow at 6:30 p.m. at the Townshend Theatre.

Free story: 
Twitter icon
Facebook icon
Google icon
LinkedIn icon
Pinterest icon
Reddit icon
e-mail icon